Mimo wszystko „Działo się”!

Bieżący rok to trudy czas naznaczony epidemią, która najbardziej dotknęła kulturę. Jednak dzięki determinacji, wspaniałej współpracy, przychylności oraz życzliwości naszych wiernych fanów udało się zrealizować bardzo bogaty program kulturalny.

Rozpoczęło się od wspaniałego koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w dniu 29 lutego w hali sportowej w Margoninie. Widowisko było niezapomnianą ucztą muzyczną, począwszy od pieśni patriotycznych, przez utwory z czasów międzywojennych po hity musicalowe.

Podczas pierwszej fali epidemii, gdy przyszło zmierzyć się z problemem izolacji, w mediach społecznościowych transmitowane były koncerty: 1 maja „ Polskie, kobiece” i 24 maja z okazji „Dnia matki” utwory polskich gwiazd min. Ewy Bem, Ireny Santor, Hanny Banaszak, Edyty Górniak zaśpiewała dla was Estera Naczk z zespołem, a 14 czerwca zaśpiewał i zagrał Jacek Szwaj oraz Natalia Świerczyńska. Koncert odbył się z udziałem niewielkiej grupy publiczności oraz był transmitowany w lokalnej telewizji.

Początek czerwca to tradycyjne już festyny z okazji Dnia dziecka, które zrealizowano z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych.

W sierpniu udało się zrealizować w zupełnie nowej osłonie IV Pałucki Festiwal Orkiestr Dętych. Na płycie rynku wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej z repertuarem rozrywkowo – patriotycznym.

Tego roku pojawiła się również nowa formuła koncertów na Margonińskiej plaży. W niebywałej scenerii zachodzącego słońca na pomoście widokowym zagrała Sądecka Orkiestra Kameralna. „Fantazja filmowa” z aranżacją multimedialną skradła serca widowni. Idąc za ciosem 22 sierpnia odbył się kolejny koncert na pomoście. Tym razem Margonin gościł wspaniałych muzyków z Wind Cameral Orchestra z koncertem „Muzyka bez granic”.

Ten sezon artystyczny był też szczególny, gdyż Margonin stał się gospodarzem Dożynek Archidiecezjalno – Powiatowo – Gminnych, podczas których w trochę innej formule odbył się IV Festiwal Folklorystyczny „InterFolk Margonin”. Mimo znacznych ograniczeń i reżimu sanitarnego występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zespół w pełnym składzie 120 artystów po wykonaniu tradycyjnego obrzędu chleba zaprezentował publiczności półtorej godzinny występ, który porwał wszystkich w kulturalną trasę po polskich regionach i ich kulturze. Zaplanowany koncert Słowackiego zespołu „Vagonar” transmitowany był za pomocą zdalnego połączenia.