Komunikaty dotyczące obecnej sytuacji epidemiologicznej

Szanowni Państwo!

 • Informujemy, że koncert z okazji Dnia Kobiet zostanie przełożony. O wyznaczonym terminie poinformujemy w późniejszym czasie.
 • Od dzisiaj (tj. 13.03.2020 r.) w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Margoninie nie ma możliwości wynajmu oraz udostępnienia pomieszczeń. Zarządzenie obowiązuje do odwołania.
 • W trosce o bezpieczeństwo oraz dochowanie najwyższych zasad profilaktyki, Ośrodek Kultury w Margoninie zawiesza do odwołania działalność kulturalną związaną z zajęciami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży. Opłaty, jakie były wniesione na poczet miesiąca marca za ten okres zostaną Państwu zwrócone lub zaliczone na poczet kolejnych miesięcy.
 • Prosimy o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta i Gminy Margonin oraz pozostałych jednostkach organizacyjnych Gminy Margonin do niezbędnego minimum. Jeśli jest to możliwe prosimy o załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną oraz telefoniczną.
 • W związku z tą sytuacją KASA Urzędu Miasta i Gminy Margonin od poniedziałku 16 marca 2020 roku będzie zamknięta do odwołania.
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Margoninie z uwagi na zapobieganie szerzeniu się wirusa prosi o ograniczenie wizyt interesantów. W koniecznych przypadkach możliwy jest kontakt telefoniczny pod numerem 67 28 46 157 lub 64 28 46 200

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 informujemy, że w chwili obecnej na terenie Gminy Margonin nie ma żadnego odnotowanego przypadku zarażenia koronawirusem. Niemniej jednak z uwagi na zalecenia Inspekcji Sanitarnej oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w celu zapewnienia ochrony profilaktycznej wszystkich mieszkańców i gości, podjęte zostały następujące działania:

 • rządowy sztab kryzysowy podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych,
  kulturalnych i szkół wyższych w kraju do dnia 25 marca 2020 r. (termin może ulec zmianie).
  Dotyczy ona również placówek niepublicznych. Tym samym zajęcia we wszystkich placówkach
  oświatowych na terenie Gminy Margonin zostają zawieszone,
 • zawieszone zostają do odwołania wszelkie zajęcia dodatkowe i imprezy organizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Margoninie, w tym zajęcia edukacyjne,
 • zawieszony do odwołania zostaje wynajem hali sportowej w Margoninie.
  Dyrektorzy i kierownicy wszystkich jednostek i instytucji gminnych zostali zobowiązani do zwiększenia i rygorystycznego przestrzegania wymogów sanitarnych w placówkach,
  Władze Samorządowe pozostają w stałym kontakcie z Wojewodą Wielkopolskim, służbami sanitarnymi oraz rządowym sztabem kryzysowym, oczekując poleceń i zaleceń co do dalszego postępowania. Prosimy o zwracanie uwagi na komunikaty, na stronie internetowej www.margonin.pl oraz na Facebooku–Czas na Margonin.

Ponadto kierując się wytycznymi przypominamy Państwu:
Koronawirus przenoszony jest drogą kropelkową i nie ma aktualnie szczepionki przeciwko temu wirusowi. Można jednak zmniejszyć ryzyko zakażenia postępując w taki sposób, jaki stosuje się w przypadku innych chorób przenoszonych drogą kropelkową:
a) należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%).Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.
b) podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu

c) unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
d) należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
e) unikanie rytuałów powitania (całowanie, obejmowanie się , podawanie ręki).

Maseczki chirurgiczne nie są jednakże zalecane dla osób zdrowych, chcących chronić się przed wirusami. Koronawirus jest szczególnie groźny dla osób starszych oraz osób o obniżonej odporności organizmu. Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni powróciły z rejonu Włoch lub Chin, proszone są o ograniczenie aktywności społecznej i pozostanie w domu przez kolejne dwa tygodnie.

W przypadku osób, które były w ostatnim czasie w rejonach objętych występowaniem koronawirusa lub miały bezpośredni kontakt z zarażonymi osobami, oraz posiadają typowe dla tego wirusa objawy,
prosimy o kontakt z Oddziałem Zakaźnym lub Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.
Poniżej podajemy najważniejsze numery alarmowe:
a)Całodobowe numery telefonu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu:

 • 61 854 48 38
 • 61 854 48 39
 • 783 043 492 .
  b) Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ – 800-190-590 – tu przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
  Ważne, aby w takiej sytuacji nie udawać się samodzielnie do lekarza, a bezwzględnie poprosić o wyspecjalizowany transport sanitarny.
  Szanowni Państwo! Wiem, że każda nasza decyzja oraz napływające do mediów informacje wywołują dyskusję oraz niepokój . Apeluję do Państwa o zrozumienie zaistniałej sytuacji, zachowanie spokoju oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami.