IV InterFolk Margonin

W niedzielę przy pięknej słonecznej pogodzie na Stadionie w Margoninie odbyły się Festiwal Folklorystyczny „InterFolk Margonin” oraz Dożynki. Część oficjalną poprzedziła Msza Święta w Kościele parafialnym Parafii pw. św. Wojciecha w Margoninie, celebrowana przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego. Następnie korowód prowadzony przez dzieci w strojach ludowych w towarzystwie kilkunastu wieńcy dożynkowych wyruszył na Stadion. Zaproszeni goście mieli możliwość przejechania na Stadion w stylowych bryczkach. Z uwagi na warunki epidemiologiczne obrzęd chleba w wykonaniu zespołu Śląsk został ograniczony do części muzycznej. Nie odbyło się tradycyjne łamanie chlebem. W dorocznym przemówieniu burmistrz Margonina dziękował za tegoroczny chleb rolnikom.

Wyrażając wdzięczność za tegoroczne plony burmistrz Janusz Piechocki wskazywał na kolejne wielkie inwestycje jakie gmina prowadzi na terenach wiejskich. Zwrócił też uwagę na wymiar dożynek oraz festiwalu folklorystycznego „InterFolk Margonin”, które wykraczają poza granicę powiatu i sięgają całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Starosta Chodzieski Mirosław Juraszek również dziękował rolnikom za plony oraz zwrócił uwagę na skalę wydarzenia jakie ma miejsce w trudnych czasach. Mimo, iż dożynki miały wymiar powiatowy to jedyny wieniec dożynkowy poza sołectwami gminy Margonin przygotowała gmina Budzyń, która była reprezentowana przez Sekretarz Ewę Kasperczak. Zabrakło przedstawicieli pozostałych gmin wraz delegacjami. Rolnikom za plony dziękowali również posłowie na sejm Grzegorz Piechowiak, Marcin Porzucek, Krzysztof Paszyk, Romuald Ajchler. Natomiast Dyrektor Wielkopolskiego oddziału ARiMR Michał Zieliński wskazywał na pomoc jaką agencja oferuje rolnikom w związku z obecną sytuacją.

Po części oficjalnej nastąpił długo oczekiwany przez publiczność finał jakim był trwający ponad prawie półtorej godziny występ zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Zespół w swoim pełnym składzie 120 artystów wraz z Dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem zaprezentował publiczności swój szlagierowy repertuar. Można było zobaczyć tańce i posłuchać śpiewu nie tylko regionu śląskiego, ale i całej Polski. Zespół porwał publiczność w kulturalną trasę po Polsce, kończąc występ „Krakowiakiem”. Po występie zespołu Śląsk publiczność mogła zobaczyć występ Zespołu Słowackiego Vagonar, który nie mógł przybyć na tegoroczny festiwal folklorystyczny z uwagi na obostrzenia na granicach. Zdalne połączenie z kierownikiem zespołu i sam występ również wzbudził żywe reakcje publiczności. Całe wydarzenie było dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Niedzielne wydarzenie było ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, kilka scen, technika i oświetlenie dawało niezwykły obraz tego co działo się na scenie. Starostami dożynek byli Magdalena Kurasz i Krzysztof Ziółek. Przedsięwzięcie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Sanepid.

fot. B. Wicher