Dożynki Gminne 2019

Dożynki odbyły się 1 września na stadionie miejskim, a święto plonów rozpoczęło się przejściem korowodu i Mszą Św. o godz. 14:00. Po nabożeństwach rozpoczął się obrzęd chleba, gdzie burmistrz Janusz Piechocki zaprosił starostów dożynek na scenę. Starostami tegorocznego święta rolników byli Magdalena Wysogląd i Piotr Szudrowicz, a sam obrzęd chleba został wykonany przez zespół „Przodkowianie” z Kaszub. Grupa obecnie liczy 40 członków, składając się głównie z absolwentów i uczniów Zespołu Szkół w Przodkowie. Podczas swoich występów śpiewają w języku kaszubskim i używają tradycyjnych instrumentów ze swojego regionu. Po dzieleniu się chlebem nadszedł czas na przemówienia Burmistrza i gości. Wyróżnienia otrzymali także Państwo Szmania, laureaci konkursu krajowego za najlepszego rolnika w Polsce.

Później Dożynki uświetnił występ zespołu „Przodkowianie” oraz śpiew chóru „Czerwona Róża”, kierowanego przez Tomasza Maliszewskiego.

Po występach rozpoczął się konkurs kulinarny, podczas którego zmierzyły się sołectwa z gminy Margonin – dwie grupy z Margońskiej Wsi, grupa z Lipin, Lipińca-Karolinki, Zbyszewic, Radwanek i Studziec-Adolfowa. Nad konkurencją czuwali uczestnicy siódmej edycji programu MasterChef Mateusz Krojenka i Krzysztof Bigus, którzy obserwowali a później oceniali dania wykonane przez uczestników. Po godzinie ciężkich zmagań przy potrawach wyłoniono czterech zwycięzców, którzy 15 września będą gotować u boku samej Magdy Gessler – para z Margońskiej Wsi, Zbyszewic, Lipin i Studziec-Adolfowa. Na zakończenie na scenie wystąpił zespół TULIA, uczestniczki tegorocznej edycji Eurowizji. Znane są z coverów znanych piosenek, zaaranżowanych na słowiańskie brzmienie. Pojawiły się takie utwory jak przebój Depeche Mode „Enjoy the silence” czy Dawida Podsiadło „Nieznajomy”. Na koniec zaśpiewały swój hit z Eurowizji – „Pali się”.