AIR SHOW Margonin

Pokazy lotnicze nad Margoninem

Już dziś wiadomo, że 15 statków powietrznych weźmie udział w Air Show Margonin 2018. Pokazy odbędą się już 3 maja i mają związek z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie będzie miało wyjątkową oprawę a udział w nim wezmą najlepsi polscy piloci, wśród nich: Artur Kielak, Marek Choim, grupa 3 AT3, samolot Falcon 2000s czy też grupa Żelazny złożona z trzech samolotów, jedna z najlepszych grup na świecie. Po raz pierwszy w Polsce widzowie zobaczą na niebie potężny radziecki samolot Yak-3u, którego prędkość przekracza 500 km na godzinę. Wspaniałe akrobacje połączone z grą kolorowych smug pozostawianych na niebie sprawią, że widowisko będzie bardzo atrakcyjne dla widzów. Pokazy odbędą się w dwóch blokach a strefa pokazów została przygotowana w takim układzie, że widzowie zgromadzeni na stadionie będą mieli doskonałe miejsce obserwacji. W przerwach między pokazami na ziemi będzie można obejrzeć śmigłowce, sprzęt wojskowy oraz pokazy komandosów. Zwieńczeniem pokazów będzie wieczorny koncert Sylwii Grzeszczak, w czasie którego jeden z najlepszych pilotów Marek Choim wykona pokaz z wykorzystaniem ognia. To efektowne wydarzenie będą mogli zaobserwować widzowie bezpośrednio przed koncertem po zapadnięciu zmroku. Wstęp na pokazy kosztuje tylko 10 zł za bilet normalny i 5 zł za bilet ulgowy. W tym roku to właśnie Margonin otwiera kalendarz pokazów lotniczych wchodząc tym samym do elitarnej grupy miast, które budują promocję poprzez niezwykle atrakcyjne pokazy lotnicze.

Poniżej przedstawiamy pilotów, samoloty i formacje biorące udział w wydarzeniu:

  • Falcon 2000S jest ulepszeniem poprzednika i powstał po podjęciu współpracy z czeską firmą Aeropilot s.r.o. Niewątpliwą zaletą samolotu jest świetny widok z kabiny, mały opór aerodynamiczny i niewielkie zużycie paliwa. Dodatkowo tankowany jest paliwem PB98 lub PB95, które można znaleźć na każdej stacji benzynowej! Dzięki stosunkowo niewielkiej wadze ma daleki zasięg lotu, a do środka pilot może wziąć jedną osobę towarzyszącą. Jednak niech nie zmyli Was wygląd samolotu, ponieważ można nim wykonywać wspaniałe pokazy! Prędkość maksymalna wynosi ok. 200 km/h, a waga nie wynosi więcej niż 280 kg! Za sterami zasiądzie student Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie Mikołaj Tołkacz. Pomimo młodego wieku posiada duże doświadczenie na szybowcach oraz samolotach.
  • Artur Kielak – weteran lotnictwa, zawodowo związany z liniami Ryanair, spędził w powietrzu ponad 10 000 godzin. Oprócz Boeinga 737-800, siedział za sterami ponad 30 typów samolotów i śmigłowców; jest także instruktorem i aktualnym V-ce mistrzem Wielkiej Brytanii w akrobacji w klasie UNLIMITED. Samolot, który zobaczymy 3 maja na Air Show Margonin 2018 to XtremeAir XA-41. Silnik ma moc 315 koni mechanicznych,a maksymalna prędkość jaką osiąga to ponad 400 km/h. Dodatkowo obrót o 500° trwa tylko jedną sekundę! Dzięki wytrzymałej konstrukcji można wykonywać triki przeczące prawom grawitacji! Tutaj możecie zobaczyć szalone akrobacje Artura Kielaka:

Oraz specjalne zaproszenie:

  • Samolot Yak-3u, po raz pierwszy w Polsce, a pilotami są Piotr Kowalski i Mateusz Strama, którzy zawodowo latają pasażerskimi kolosami Boeing 737. Samolot, którym wykonają zapierający dech w piersiach pokaz to Yakovlev Yak-3U, radziecki myśliwiec z czasów II Wojny Światowej. Osiąga niewyobrażalną prędkość 655 km/h, pułap jaki może uzyskać wynosi ponad 10 kilometrów, posiada też potężny 14-cylindrowy silnik gwiazdowy o mocy przekraczającej tysiąc koni mechanicznych!
  • 3AT3 Formation Flying Team powstało w 2009 roku, nieustannie się rozwija, a głównym celem grupy jest to, by za każdym razem zaskakiwać publiczność. Nieustanny rozwój i ciężkie treningi zapewniły formacji udział w najbardziej prestiżowych wydarzeniach lotniczych w Polsce.

Skład zespołu:
Jakub Kubicki – Prowadzący
Piotr Krasiński – Lewoskrzydłowy/ Prowadzący
Radosław Izdebski – Lewoskrzydłowy
Piotr Maciejewski – Prawoskrzydłowy
Jakub Śliwiński – Lewoskrzydłowy

Grupa używa trzech samolotów Aero AT-3 R100, maszyn polskiej produkcji. Ich specyfikacja to:
– prędkość maksymalna – 208 km/h,
– pułap – 4 000 m,
– waga (pusty) – 360 kg
– silnik – Rotax 912 S (100 hp)

Tutaj możecie zobaczyć film z przelotu:

  • Grupa Akrobacyjna Żelazny została założona w 2000 roku. Jest największą i najdłużej działającą cywilną grupą akrobacyjną w historii polskiego lotnictwa. Od tego czasu bierze udział w najważniejszych imprezach lotniczych w Polsce i na świecie, a podczas pokazów samoloty dzieli nie więcej niż kilka metrów… Skład zespołu Grupy Akrobacyjnej Żelazny to:

Wojciech Krupa – lider lub zamykający
Piotr Haberland / Paweł Antkowiak – lewoskrzydłowy
Tadeusz Kołaszewski / Wojciech Muszyński – prawoskrzydłowy
Agata Nykaza – solistka samolotowa
Mirosław Wrześniewski – solista szybowcowy

Zespół posiada 7 maszyn:

EXTRA 330LC (maksymalna prędkość – 400 km/h, maksymalny pułap – 4 875m);

3 samoloty ZLIN 50LS (maksymalna prędkość – 330 km/h, maksymalny pułap – 6 000m);

3 samoloty ZLIN 526Fi (maksymalna prędkość – 244 km/h, maksymalny pułap – 5 200 m).

Na tym filmie można zobaczyć ich podniebne akrobacje:

  • Cellfast Flying Team składa się z trzech wspaniałych pilotów: Mieczysława Machnika, Arkadiusza Nowaka i Daniela Dębosza, latających samolotami Socata Morane RALLYE MS-880B, 883 i 893A. Prędkość maksymalna tych francuskich samolotów to nawet 240 km/h, a maksymalny pułap sięga 3,200 m. Rozpiętość skrzydeł wynosi 9,60m, długość samolotu to 6,88m a wysokość – 2,6m. Grupa powstała w 2014 roku, a od 2015 występują na wielkich imprezach lotniczych. Dziś można ich zobaczyć podczas największych wydarzeń w kraju, a pokazy są nieziemskie, i to dosłownie!

Air Show Margonin 2018 zbliża się wielkimi krokami, widowisko godne największych miłośników awiacji i nie tylko!

« z 2 »