Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dożynki gminne – koncert: Kapela ze Wsi Warszawa oraz YanTa

31 sierpnia 2014

Dożynki pod znakiem folku

Ciekawie zapowiadają się tegoroczne dożynki, które odbędą się w niedzielę 31 sierpnia na terenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Margoninie. Będzie dużo atrakcji dożynkowych. Dla margonińskiej publiczności zagra folkowy zespół Kapela ze Wsi Warszawa oraz projekt YanTa. 

Kapela ze Wsi Warszawa wykonuje muzykę folkową na polskich instrumentach muzycznych, używanych w tradycyjnej muzyce ludowej. Wykorzystuje repliki historycznych, zrekonstruowanych instrumentów smyczkowych jak fidel płocka czy suka biłgorajska. Z uwagi na częste występy zagraniczne zespół używa też angielskiej nazwy Warsaw Village Band.

Kapela jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i festiwali. Zbiera liczne nagrody, m.in. w marcu 2004 r. dostała prestiżową nagrodę radia BBC Awards for World Music w kategorii Newcomer. Ich płyty „Wiosna Ludu” i „Wykorzenienie” ukazały się w USA, Kanadzie, Austrii, Francji, Hiszpanii i Niemczech, zyskując uznanie i krytyków i odbiorców. Płyta „Wykorzenienie” została w Niemczech uznana przez miesięcznik „Stereo” za jedną z trzech najlepszych płyt roku w kategorii muzyka zagraniczna. „Wykorzenienie” zyskało uznanie także w Polsce. Trzy ich kolejne płyty uzyskały nagrody Fryderyka w kategorii najlepszy album folkowy. Ostatni album „Nord”  zyskał świetne recenzje w Polsce i za granicą.

Kapela często koncertuje ze znanymi wykonawcami, m.in. Leszkiem Możdżerem, Mercedes Peon czy  z Torgeirem Vassvikiem – śpiewakiem ludu Saami.

Zespół YanTa to projekt, łączący muzykę wielu kultur. Dosłownie znaczy most, a celem formacji jest tworzenie pomostów pomiędzy muzyką klasyczną, etniczną i jazzową. Ideą przedsięwzięcia YanTa jest również edukacja muzyczna, poprzez przedstawienie instrumentów i połączenie ze sobą muzyki z odległych kontynentów i kultur.

W projekcie uczestniczą Konrad Rogiński – multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, dr Leszek Kołodziejski – akordeonista, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, Michał Zaborski – altowiolista, członek zespołu Atom String Quartet, Natalia Rogińska – skrzypaczka Radomskiej Orkiestry Kameralnej, dyrektor MGOK w Margoninie oraz Marcin Jadach – kontrabas, gitara basowa.

Repertuar formacji składa się z aranżacji utworów takich kompozytorów jak Astor Piazzolla, Fryderyk Chopin, Niccolo Paganini, kompozycji Konrada Rogińskiego, Michała Zaborskiego i Leszka Kołodziejskiego, a także tradycyjnych utworów macedońskich, bułgarskich i innych. Muzycy wykorzystują instrumenty z całego świata m.in. indyjski sitar, bułgarskie kavale i gadulkę, afrykańską korę, chińskie dizi i sakuhachi Xiao, neye i kavale tureckie, cajon, darabuki, didgeridou i wiele innych.

Większość tych instrumentów usłyszymy podczas tegorocznych dożynek.

 

MGOK

Szczegóły

Data:
31 sierpnia 2014

Organizator

MGOK