Święto Niepodległości w Margoninie

Środowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Margoninie rozpoczął Jarmark Świętomarciński na Rynku, zorganizowany przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury. Przy stoiskach przygotowanych przez Stowarzyszenie Sołectwo Zbyszewice, Gminną Radę Kół Gospodyń Wielskich, wsie sołeckie, panią Monikę Rusiewicz oraz restaurację Komfort, można było spróbować regionalnych wyrobów i wypieków, wiejskiego chleba oraz grochówkę. Ośrodek Kultury zorganizował stoiska z quizem dla dzieci i młodzieży, stoisko z informacjami na temat historii Narodowego Święta Niepodległości  oraz happening z udziałem mieszkańców, podczas którego uformowano napis z białych i czerwonych zniczy – „11.11”.
Mimo niesprzyjającej pogody frekwencja dopisała. Niestety nie odbył się zapowiadany pokaz akrobacji lotniczych w wykonaniu Grupy Żelazny. Pogoda nie pozwoliła na wykonanie lotów.
Po południu, o godz. 17.00  w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. O oprawę muzyczną mszy zadbał chór „Cantata” przy udziale Szamocińskiej Orkiestry Dętej. W mszy uczestniczyli przedstawiciele władz miejsko – gminnych, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Margonina. Następnie w asyście szamocińskiej orkiestry dętej uformowany pochód ze sztandarami na czele, przeszedł ul. Kościelną  pod pomnik Poległym za Wolność. Na Rynku okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Janusz Piechocki. Po czym odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów. Zapalono też znicze. Po salwie honorowej i odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, nastąpiła kulminacja uroczystości – na niebie rozbłysły fajerwerki.
Po uroczystościach organizatorzy zaprosili władze miejsko – gminne oraz delegacje wieńcowe na poczęstunek oraz koncert chóru Cantata do siedziby MGOK.

fot. Dariusz Górka