Show nad Margoninem

Ponad 6 tyś. osób przybyło 3 maja na stadion w Margoninie aby obejrzeć wielkie show lotnicze. Uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja miały wymiar patriotyczno – rozrywkowy. Przy pięknej, słonecznej pogodzie obchody zgromadziły prawdziwe tłumy spragnionych wrażeń mieszkańców i gości. Atrakcji było naprawdę sporo. Uroczystości rozpoczęły się od hymnu państwowego, po którym nastąpiło przemówienie burmistrza Margonina Janusza Piechockiego, który podkreślał ogromną wagę konstytucji, zarówno tej majowej jak i współczesnej. Wskazywał także na problemy współczesnego społeczeństwa w rozumieniu Państwa i ojczyzny.

Tłum widzów cały czas się powiększał, a swoje apogeum osiągnął w czasie pokazu lidera Grupy Żelazny płk Wojciecha Krupy, który dał niesamowity pokaz zapierających dech w piersiach umiejętności lotniczych. Wykonywane akrobacje budziły ogromny aplauz zgromadzonej publiczności. W czasie imprezy nie zabrakło wielu innych atrakcji. Chętni mogli obejrzeć supernowoczesny śmigłowiec RK 44 Robinson, który został udostępniony dzięki uprzejmości senatora Henryka Stokłosy. Ogromnym powodzeniem cieszyły się też loty widokowe nad Margoninem, które innym śmigłowcem wykonywała firma Helicenter. Chętnych było tak dużo, że kilkadziesiąt osób nie zdążyło już skorzystać z atrakcji.

Imprezie towarzyszył festiwal kuchni regionalnej przygotowanej przez koła gospodyń wiejskich oraz sołectwa. Liczne konkursy z wiedzy o Konstytucji i Państwie dopełniły edukacyjnego wymiaru uroczystości. W trakcie imprezy swoje muzyczne umiejętności zaprezentowali uczniowie szkół z Margonina, Lipin i Radwanek oraz dzieci z przedszkola. Wystąpił także chór Cantata oraz uczniowie i instruktorzy z Ośrodka Kultury w Margoninie.

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI – AIR SHOW MARGONIN

ZDJĘCIA – MARGONIN Z LOTU PTAKA

Organizatorzy MGOK w Margoninie już dziś zapraszają na gorące lato na plaży, gdzie już 24 czerwca wystąpi Urszula z zespołem, a potem zespół Łzy. Niewykluczone, że podobne jak te 3-majowe uroczystości zostaną zorganizowane z okazji święta Wojska Polskiego już 15 sierpnia. Być może uda się zorganizować całkiem sporą defiladę wojskową. Jak wskazuje burmistrz Piechocki starania o takie wydarzenie już trwają. Wszystko jest kwestią umiejętności przekonania Ministerstwa Obrony. Widać, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na takie wydarzenia, a tak ogromna liczba widzów wskazuje, że chcemy żyć sprawami publicznymi. Margonińskie uroczystości były jednymi z największych w województwie. Duże podziękowania należą się Telewizji Polskiej oraz Radiu Merkury za rozpropagowanie imprezy.

UMiG Margonin / fot. Barbara Wicher, Dariusz Górka, Krzysztof Maciejewski, Janusz Piechocki