RECITAL SKRZYPCOWY

Kameralna atmosfera, światło świec, muzyka wybitnych kompozytorów klasycznych w świetnym wykonaniu…. Tak wyglądał piątkowy wieczór dnia 30 października 2015 roku w sali Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Margoninie. Zgromadzona w tym miejscu publiczność wysłuchała koncertu młodej, utalentowanej skrzypaczki – Aleksandry Juszczak, której towarzyszył pianista Piotr Niewiedział. Aleksandra jest studentką III roku na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie wybitnego pedagoga i skrzypka – prof. Michała Grabarczyka. Mimo młodego wieku, ma na swoim koncie sukcesy w licznych konkursach skrzypcowych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym. Do jej ważniejszych osiągnięć można zaliczyć, m.in.: I miejsce w XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym  im. J. Muzika w Czechach, I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie etiudy kaprysu w V Międzynarodowym Konkursie im. E. Ysaye w Austrii, III miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu. Towarzyszący skrzypaczce Piotr Niewiedział to poznański pianista, pedagog i animator kultury. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów pianistycznych pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego w 1991 związał się z Akademią Muzyczną w Poznaniu, gdzie zajmuje obecnie stanowisko adiunkta, współpracując jako pianista – kameralista ze studentami klas skrzypiec.
W wykonaniu tych dwojga artystów margonińska publiczność mogła usłyszeć takie utwory, jak: Sonata „Kreutzerowska” L. van Beethovena, Wariacje na temat „Ostatniej róży lata” H.W. Ernsta, I część koncertu skrzypcowego A-dur W.A. Mozarta, a także „Narcyz” z cyklu „Mity” skomponowany przez naszego znakomitego polskiego kompozytora – Karola Szymanowskiego.
Młoda skrzypaczka udowodniła świetną kondycję, wykonując blisko godzinny program bez przerwy. Słuchacze gromkimi brawami nagrodzili muzyków, a obecny na sali Profesor Grabarczyk podziękował organizatorom za wspaniale spędzony w Margoninie czas. Po koncercie odbyło się jeszcze spotkanie publiczności z artystami w Kawiarni „Stara Gazownia”.