Pałucki Festiwal Orkiestr Dętych – zdjęcia

Rynek zatrząsł się w posadach, widowisko godne stolicy

Znakomite, wspaniałe, na najwyższym poziomie, na miarę nawet stolicy – takie słowa padały w trakcie i po zakończeniu Pałuckiego Festiwalu Orkiestr Dętych jaki odbył się w minioną niedziele na płycie rynku w Margoninie.

Ponad tysiąc osób podziwiało występy jednych z najlepszych w kraju orkiestr dętych: wojskowych, policyjnych, górniczych oraz młodzieżowych. Wspaniałe widowisko jakie stworzyli muzycy na długo pozostanie w pamięci licznie zgromadzonej publiczności, która żywo reagowała na występy.

Widowisko rozpoczęło się od gwieździstego wejścia na rynek. Orkiestry wchodziły z różnych stron świata aby przed sceną wykonać wspólne Heroic Fanfare. Następnie każda z orkiestr zaprezentowała swoje nieprzeciętne umiejętności. W żywiołowym pokazie wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania z kapelmistrzem i dowódcą mjr Pawłem Joksem, który był jednocześnie dyrektorem artystycznym festiwalu. Świętująca w minionych tygodniach 70 lecie istnienia orkiestra zaprezentowała swój kunszt już w czasie przedpołudniowej mszy świętej w kościele w Margoninie. Także Orkiestra Wojskowa z Torunia pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia. Publiczność entuzjastycznie przyjęła występ Orkiestry Policyjnej, Dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia oraz górników z Orkiestry Kopalni Węgla Brunatnego Konin, którzy zadziwiali wspaniałymi strojami. Wielką owacją publiczność nagrodziła młodzieżową orkiestrę z Obornik pod batutą Krzysztofa Warguły. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił gościnny występ solisty Teatru Wielkiego w Poznaniu Jaromira Trafankowskiego i jego wykonanie „Póki Polska żyje w nas”. Siła głosu i żywiołowość artysty sprawiły, że można było odczuć jakby rynek zatrząsł się od śpiewu. Dodatkowo publiczność na balkonach, w oknach i na dachach kamienic wokół rynku, potęgowała wrażenie uczestniczenia w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym. Podobne odczucia towarzyszyły publiczności w czasie wspólnego wykonania przez orkiestry Amazing Grace.

Organizatorzy zapewniają, że w przyszłym roku będą chcieli kontynuować wydarzenie licząc na dalsze wsparcie Posła na Sejm Grzegorza Piechowiaka, który wsparł organizatorów w sprowadzeniu orkiestr resortowych, a do udziału w nim już dziś zaproszono Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz Marynarki Wojennej. Warto dodać, że tego typu wydarzenie jest kolejną z propozycji jakie ma do zaoferowania margonińska kultura, wychodząca naprzeciw rozmaitym gustom i sugestiom. W ramach nowej oferty już 8 i 9 lipca na rynku w Margoninie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, w którym udział zapowiedziały zespoły z sześciu krajów Europy.

https://www.facebook.com/janusz.piechocki/videos/10211322911846491/

fot. B. Wicher

fot. K. Maciejewski