Dożynki Gminne 2014 – Święto Plonów

Świętowanie rozpoczęto tradycyjną mszą św. w kościele parafialnym św. Wojciecha. Przy akompaniamencie Szamocińskiej Orkiestry Dętej, korowód dożynkowy ruszył na Rynek. Pod pomnikiem „Poległym za wolność” złożono wiązanki kwiatów. Następnie dożynkowy pochód przeszedł ulicami miasta do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyły się główne uroczystości  dożynkowe.

Przybywający korowód dożynkowy powitał prowadzący imprezę Paweł Hajman. Poświęcone wieńce, uplecione z tegorocznych zbóż, delegacje 11 wsi sołeckich złożyły na ręce gospodarzy Miasta i Gminy – burmistrza Janusza Piechockiego i przewodniczącego Rady Romana Chmary.

W tradycyjnym „obrzędzie chleba” przy muzyce YanTa wraz z wokalistkami działającymi przy MGOK (siostry Łochowicz oraz Joanna Zwierzykowska) starostowie dożynek Elżbieta Wierońska i Tomasz Firlej przekazali burmistrzowi Piechockiemu bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Po przemówieniu burmistrza kolejnym tradycyjnym elementem dożynek było przełamanie chleba i dzielenie się nim z mieszkańcami. W tym czasie na scenie wystąpił chór Margonińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzony przez Tomasza Maliszewskiego.

Na życzenie sołectw w tym roku nie było konkursu wieńców i nagrodzono upominkami wszystkie delegacje sołeckie. Po części oficjalnej można było obejrzeć konkurencje dożynkowe polegające na pracach sprzętem rolniczym na czas oraz rzucie beretem. W konkurencjach brali udział reprezentanci trzech grup: Rady Miasta i Gminy, Urzędu Miasta i Gminy w Margoninie oraz rodzimych sołectw. Główna nagroda w konkurencjach dożynkowych była zaskakująca, jeszcze nigdy takiej w Margoninie nie było. Zwycięzca konkurencji Zbigniew Janke – wiceprzewodniczący Rady i jej reprezentant otrzymał Złote Kalesony, a wręczyła je organizator imprezy, dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury Natalia Rogińska. Po konkursie, publiczności zaprezentowała się znana już, działająca przy MGOK, grupa Margodance kierowana przez Renatę Szymanowską.

Podczas dożynek można było oczywiście odwiedzić liczne stoiska gastronomiczne, spróbować tradycyjnie pieczonego chleba, świeżego miodu czy wypieków KGW. Dla dzieci również znalazły się przeróżne atrakcje, m.in. pompowane zamki-zjeżdżalnie czy stoiska z zabawkami. Swoje miejsce na dożynkach miał także Punkt Adopcyjny z Sułaszewa, który zbierał karmę dla psów, a także propagował akcję „zabierz pieska do domu”.

W części koncertowej wystąpiły dwa zespoły grające muzykę inspirowaną twórczością ludową  – YanTa i Kapela ze wsi Warszawa. YanTa to projekt muzyczny Konrada Rogińskiego z Lipin, łączący muzykę wielu kultur, tworzący pomost pomiędzy muzyką klasyczną, etniczną i jazzową. W projekcie Rogińskiego uczestniczą znakomici muzycy – Leszek Kołodziejski, Michał Zaborski i Natalia Rogińska.

Kapela ze Wsi Warszawa to znany w świecie zespół folkowy, obsypany wieloma zagranicznymi nagrodami, min. radia BBC Awards for World Music. Z uwagi na bardzo częste występy zagraniczne zespół używa też angielskiej nazwy – Warsaw Villiage Band. Wykonując muzykę folkową zagrali na replikach klasycznych, polskich instrumentów muzycznych, używanych w tradycyjnej twórczości ludowej. Energia muzyki oraz znakomita atmosfera przyczyniły się do tego, że – pomimo deszczu, który pojawił się tuż przed koncertami, publiczność nie zrażona pogodą pozostała do końca zaplanowanej imprezy.